Vídeňský architekt Adolf Loos patří k nejvýznamnějším tvůrcům minulého století. Ve svých stavbách, interiérech i kontroverzních teoretických statích nastínil, jakým způsobem se bude moderní architektura ve dvacátém století vyvíjet. Byl můstkem mezi starou a novou dobou, horlivě propagující absenci dekoru a kritizující zapšklý buržoazní vkus ve prospěch moderního neokázalého bydlení a nenáročného flexibilního životního stylu.
Nejvýrazněji uskutečnil své architektonické myšlenky v podobě rezidenčního bydlení. Postavil dům pro dadaistického básníka Tristana Tzaru v Paříži a navrhl vilu pro legendární Josephine Baker, která se však nikdy nepostavila. Naopak dotáhnout některé výjimečné projekty do finální fáze se mu podařilo na území České republiky, kde za sebou zanechal několik pozoruhodných staveb. Dominuje jim především Müllerova vila v Praze, která byla před lety zrestaurována a dnes slouží jako muzeum. Společně s vilou Tugendhat od Miese van der Roheho, domem Fallingwater od Franka Lloyda Wrighta, vilou Savoye od Le Corbusiera či Aaltovým domem Mairea patří právě vila Müller mezi nejvýznamnější domy 20. století.
Nebyly to ale pouze domy, jejímž návrhům se Adolf Loos věnoval. V průběhu dvacátých a třicátých let navrhl také pozoruhodný soubor luxusních bytů v západočeské Plzni. Ve svých návrzích se nijak neomezoval a vytvořil unikátní interiérové celky, kterým se věnoval neméně důsledně než v jeho rozsáhlejších a známějších realizacích. Vznikla tak skupina bytů, které se po mnoha letech bádání a sofistikovaných rekonstrukcí nedávno zpřístupnily veřejnosti.
Bendova 10-Byt Krausových
Klatovská 12-Byt Voglových
Husova 58-Brummelův dům
Klatovská 19-Byt rodiny Huga Semlera
Klatovská 110-Semlerova rezidence